Czesko-Polski singltrek pod Smrkem w Górach Izerskich
Czesko-Polski singltrek pod Smrkem w Górach Izerskich

Polsko-czeski projekt „Singltrek” - są to naturalne ścieżki rowerowe, nowo budowane, o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m, które zlokalizowane będą w Świeradowie przy gondoli, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy. Naszymi partnerami po polskiej stronie jest Nadleśnictwo i gmina Mirsk, a po czeskiej stronie, która zresztą jest liderem w realizacji projektu - Związek Gmin Smrek, w skład którego wchodzą Frydlant, Hejnice, Nove Město, Lazne Libverda, Jindřichovice.
Wartość gminnej części zadania wyniesie ponad 1 mln zł.

W 2010 r. roku, przy ewentualnym wsparciu unijnych funduszy, miasto Świeradów wybuduje 10 km ścieżek w masywie Zajęcznika, a w roku 2011 Nadleśnictwo wytyczy kolejne 10 km - od dolnej stacji gondoli do granicy państwa, gdzie ścieżki połączą się z czeskim systemem. Projekt jest dla nas bardzo ważny, gdyż jest innowacyjnym przedsięwzięciem na skalę Europy Środkowej.  Singltreki i trasy pozostające do dyspozycji rowerzystów, którzy wjadą gondolą na Stóg Izerski, będą I etapem realizacji pomysłu pod roboczą nazwą IZERSKI ROWEROWY RAJ.

Konstrukcja nawierzchni gruntowa zagęszczona o profilu poprzecznym ze spadkiem 5% i szer. 1 metra.

Kwota projektu wynosi 800 tys. Euro

  • termin rozpoczęcia rzeczowej realizacji projektu 2010 r.
  • termin zakończenia rzeczowej realizacji projektu 2012 r.
  • ciekawe linki www.singltrekpodsmrkem.eu

PROJEKT ZOSTAŁ ZREALIZOWANY A INFORMACJE O SINGLTREKACH ZNAJDĄ PAŃSTWO NA NASZEJ STRONIE PO WEJŚCU W ZAKŁADKĘ SPORT - Singlttrek - ścieżki rowerowe >>>

Film z przejazdu singltrekiem w Świeradowie-Zdroju autorstwa Tomasz Mitkiewicza (www.tom-sport.pl):

 

 

Film: Czym jest Singltrek i jak powstaje: